Klub smíchu v Hradci Králové byl založen dne 4.4. 2014 první hodinou jógy smíchu v Hradci Králové. O této události informoval také český rozhlas HK a byl přítomen i první český učitel jógy smíchu Petr Fridrich, který smíchem pokřtil prostory Abecedy poznání, ve kterých se Klub smíchu nachází.

Cílem klubu smíchu v Hradci Králové je pořádat pravidelné hodiny jógy smíchu 1-2 do měsíce a k tomu návazné akce /oslava dne smíchu, který připadá na první neděli v květnu, hromadné Vysmátí se jedenkrát za rok na Velkém náměstí v Hradci Králové a další/.
Smyslem tohoto relaxačně – jógového programu je obohacení nabídky dalších programů Abecedy poznání a v neposlední řadě i zvýšení kvality fyzického a hlavně duchovního života účastníků kurzů.

Jóga smíchu kombinuje nepodmíněný smích s jógovým dýcháním (Pranayama). Nepodmíněný smích, tedy smích bez důvodu, obchází naše intelektuální procesy, kterými jsme zatíženi a které jsou „brzdou“ přirozeného smíchu.

Smích vyvoláváme kombinacemi cvičení založených na smíchu (smíchocviky) ve skupině, očním kontaktu a hravosti, což po určité době vede k přirozenému smíchu. Koncept jógy smíchu vychází z vědecky ověřených poznatků, že naše tělo nerozlišuje mezi „předstíraným“ a „skutečným“ smíchem, pokud se rozhodneme dobrovolně se smát. Cvičení bývá zakončeno meditací smíchu a relaxací.

Smích jako základní složka jógy smíchu přináší našemu tělu celkové okysličení, snižuje podíl stresového hormonu (cortisol), navozuje uvolnění v těle (pomocí vyplavovaných endormfinů) a celkově působí proti stresu a špatné náladě.

Jógu smíchu „vynalezl“ Dr.Madan Kataria, indický lékař, který popsal úzkou souvislost mezi dýcháním a smíchem a v roce 1995 v Anglii založil první Klub smíchu.

V České republice se smíchem jako lékem zabývá dr. Karel Nešpor a první učitel jógy smíchu Petr Fridrich, zakladatel Klubu smíchu v Praze a člen Laughter Yoga International. V současnosti existuje 10 tisíc klubů smíchu po celém světě.

Když se smějete, měníte se a když se změníte, změní se i svět kolem vás. Dr Madan Kataria

ZIMA 2018

Kdy: pondělí  2.11.,3.12. 2018

V čase: 19:00 – 20:30hod

Vede: Petr Vrběcký

Vstupné: 100Kč

REZERVACE NUTNÁ.

Bližší info a rezervace: Petr Vrběcký tel.: 737 128 350, email: 74vrba@seznam.cz,  Zdravotní klaun Praha, Certifikovaný instruktor Jógy smíchu

více na: www.smichologie.cz

Český rozhlas Hradec Králové“ – autor Eva Boudová – ”