Tuto očistu – detoxikaci jsem si vyzkoušel v měsíci září 2009 a jistě se k ní ještě vrátím, neboť je doporučována 3-4x ročně.

Rozhodl jsem se jí vyzkoušet, protože to není hladovka pouze o vodě a to mě oslovilo, protože jen na vodě bych 10 dnů bez jídla dobrovolně nevydržel.

Recept je jednoduchý…

Přes den se pije pouze citronáda. Můžete vypít 6-12 sklenic, které obsahují ¼ litru čisté vody, 2 lžíce čerstvé citrónové šťávy a dvě lžíce javorového sirupu a špetku kayenského pepře. Kromě toho můžete vypít libovolné množství čisté vody a dát si mátový čaj. Na jeden kg hmotnosti byste měli za den přijmout min. 30ml tekutiny. V mém případě to je asi 2,6 litru a tak jsem pil denně 8 sklenic citronády.

Večer před ulehnutím na lůžko se pije šálek projímavého čaje. Můžete být list senny nebo projímavá směs, která obsahuje alespoň 50% senny.

Ráno je potřeba vypít 1 litr vody se dvěma lžičkami mořské nejodizované a nerafinované soli.

Jak to všechno účinkuje?

Mě to připadalo velice logické a jednoduché.

Enzymy z citrónů začnou uvolňovat (aktivovat) toxiny v těle a usazeniny ve střevech, kterých každý v těle nosíme různé množství. Tělo se vypořádává s toxiny, které přijímáme většinou v průmyslových potravinách a nezvládne je ihned vyčistit v játrech, tak, že je obaluje do tukových buněk. Tyto potom ukládá do vyčerpání kapacity v játrech a později na různých místech těla.

Javorový sirup dodává tělu energii,vitamíny a minerály, takže netrpíte pocity hladu a jste schopni normálně fungovat.

Takže vedlejší efekt Desetidenní očisty je úbytek hmotnosti a objemů určitých částí těla. U mě to bylo po dokončení očisty zmenšení objemu ve všech měřených místech asi o 2 cm. Sledoval jsem obvod hrudníku,pasu,boků a stehen. Ale můžete si změřit před a po cokoli :-).

Večerní projímavý čaj slouží k většímu pohybu střev a přípravě na ranní stolici.

Slaná voda ráno jako začátek dne může být pro někoho nepříjemná, ale naprosto nezbytná. Proplachují se tím střeva a dochází k vyplavení všeho, co se v těle předchozí den a noc aktivovalo a uvolnilo. Nelze jenom toxiny aktivovat a uvolňovat, ale je třeba i vylučovat. Bez toho by docházelo k otravě vlastními toxiny a nepříjemným pocitům s tím spojeným.

Kayenský pepř roztahuje cévy a tím zlepšuje prokrvení tkání a jejich čištění. Dále pomáhá uvolňovat hlen ve střevech.

Během očisty dochází k detoxikačním projevům a to i na emocionální úrovni! Mohou to být chutě na různá jídla, jejich toxiny se právě ten den v těle uvolňují. Změny ve prožívání snů ve spánku během očisty, které jsem vnímal. Takže Desetidenní očista není jen tělesná očista, ale i psychická. A každá další očista může přinést něco nového.

Tuto zkušenost z pozorováním a reakcí vlastního těla mohu každému doporučit a zájemci se mohou na mě obrátit se sdílením zkušeností.

Zhubnul jsem během 10 dnů 5-6 kg a zatím si váhu celkem držím. Mám asi o kilo více než po skončení očisty. Pociťuji větší chuť na čerstvé potraviny – ovoce, ořechy a čerstvou zeleninu, tak jak sděluje mnoho lidí, kteří očistu zkusili. Změnil se i můj pohled na stravu.

Autorem očisty je Stanley Burroughse, který jí praktikuje od roku 1976 a metoda se nazývá Master Cleanse.

(Viz web www.therawfoodsite.com. Celý postup očisty je popsán v knize Petera Glickmana Desetidenní očista, kterou vydalo nakladatelství Pragma.)

Knihu je doporučeno přečíst před započetím očisty. Ne kvůli vyššímu obratu knihkupectví, či něčímu profitu z prodeje, nýbrž kvůli udržení čistoty informací o metodě, které mohou být při předávání mezi lidmi různým způsoby zkreslovány. Vlastní metoda je popsána na asi 20 stranách. Zbytek knihy je záznam dle témat roztříděné internetové diskuze účastníků očisty a jejich zkušeností. Najdete zde spoustu užitečných informací a rad. Mimo jiné i něco o způsobu ukončení očisty a přechodu na pevnou stravu.

O zkušenosti s očistou se s vámi podělil Libor Zich, Hradec Králové, 07.října 2009